„Еден Бисер“ – коктел коj може да го пробате исклучиво во Охрид

For English click here.

Кога нарачуваме коктел всушност купуваме ветување на течно бегство кон среќата. Таа комбинација на различни пијалаци како алкохол и сокови, овошје, зачини, мраз итн. треба да разбуди чувства, спомени, а во исто време да создаде нови во една посебна атмосфера. Затоa е важно тоа ветување да се исполни.

За сите љубители на коктели и луѓето кои ценат одличен пијалак, Ви претставувам еден специјален коктел, создаден токму за мојот град – Охрид.

28643226_2075741865776846_807965324_o

„Еден Бисер“ претставува коктел кој дава класа  и чувство на егзотично кое можете да го искусите само во овој град, во рестораните и кафе баровите кои имаат лиценца да го прават. Едно од тие места е хотелот Ројал Вју каде што имавме можност да уживаме во овој извонреден пијалак. Тоа е хотел кој што секогаш го препорачувам пред сé поради пријатната атмосфера и одлична услуга, прекрасно место за престој препознатливо по вкусната храна со уникатни рецепти и најдобрата локација во градот со најубавиот поглед. За повеќе информации посетете ја нивната веб страна.

Името на коктелот е поврзано со надалеку познатиот Охридски Бисер. Со нарачувањето на овој коктел, покрај задоволство, добивате и бесплатен сувенир. Тоа е мешалката што доаѓа во Вашата чаша украсена со оригинален Охридски Бисер од семејството Filevi. Откако ќе го испиете коктелот можете да си го земете овој скапоцен подарок како спомен за прекрасно поминатите моменти. После повеќе испиени коктели можете сами да си направите огрлица со оригинален Охридски Бисер.

29187227_2093526460665053_6888885426887589888_o

Коктелот може да се опише како топол и горчлив од алкохолот, но сладок и освежителен од овошниот сок. Ќе Ве врати во летните ноќи покрај свежиот езерски брег, бркајќи ги сите грижи и секојдневен стрес. Можеби е до алкохолот, но навистина Ви дава чувство на слобода и расположение како да сте на некоја тропска дестинација.

29179007_2093526760665023_3299830052190945280_o

Бојата која се добива од Сино Куракао ги симболизира сино-тиркизните води на Охридското Езеро. Можеби забележавте на фотографиите, во зависност од светлината, бојата на коктелот се менува исто како и водите на езерото во различни временски прилики. Покрај Сино Куракао, коктелот содржи и Водка Ванила, сируп од passion fruit, лимон и сок од јаболко, на крај последната состојка е секако Охридски Бисер. Совршена комбинација која резултира со пијалак кој е соодветен во било кој дел од годината.

 

 

 

 

 

 

Ова искуство ќе Ве чини само 240 ден. Без ралика во кој дел од годината го посетувате Охрид, после неколку коктели летото ќе дојде.

Прочитајте повеќе за Тајната на Охридскиот Бисер и разгледајте некои од моделите на Филеви во статијата Охридски Бисер за секоја дама. Ваучерот за 15% попуст сеуште важи во продавниците на Филеви, доволно е само да го покажете на Вашиот телефон.

Фотографија:  Бранкица Бошнакоска

Шминка: Makeup Studio Jasmineye

За повеќе и слична содржина следете ме на социјалните мрежи:

Facebook

Instagram

Twitter

 

3 thoughts on “„Еден Бисер“ – коктел коj може да го пробате исклучиво во Охрид

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.